18 lutego, godz. 18. (Aula 08B).

Z cykli: Historia kina i Historia sztuki filmowej, zaprezentuję Państwu film Charlesa Chaplina: Dzisiejsze czasy (Modern Times, 1936), film tym szczególniejszy, że powstawał na pograniczu ery kina niemego i dźwiękowego (ma cechy charakterystyczne dla obu formacji). "Tramp", czyli bohater początkowo slapstickowych filmów Chaplina, wraz z rozwojem kina jako sztuki, ewoluował od krótkich filmów (np. The Immigrant z 1917 r.) aż po pełnometrażowe "Chaplinowskie kino", poruszające głęboko humanistyczne tematy, na które czekała publiczność na całym świecie. Ta publiczność z małych, tanich kin, sarkastycznie zwanych nicklodeons, i ta z ogromnych, lśniących przepychem kinoteatrów.

 

5 marca, godz. 18. (Aula 08B).

Tego dnia zapraszam szczególnie młodzież licealną do zapoznania się z jednym z filmów w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (1941 - 1996). Zaproponuję losowy wybór filmu (komisyjny rzut monetą), a wyboru dokonamy z dwóch obrazów Kieślowskiego: Amatora (1979) lub Przypadku (1981 r., premiera 1987 r. ). Nasza dyskusja będzie wpisywała się w konteksty Historii polskiego kina. Przypomnę, że w marcu przypada kolejna rocznica śmierci, tego wybitnego polskiego twórcy.

 

19 marca, godz. 18. (Aula 08B).

Zobaczymy film niespodziankę. Będzie to nowsza produkcja.

 

9 kwietnia, godz. 18. (Aula 08B).

Z cyklu: Historia sztuki filmowej, zapoznamy się z jednym z najważniejszych obrazów XX wieku. Będzie to film p.t.: Zawód: reporter (Professione: reporter, ang. The Passenger, 1975), pochodzącego z Ferrary, włoskiego twórcy: Michelangelo Antonioniego. Obraz ten - ze znakomitą rolą Jacka Nicholsona oraz niezwykłymi rozwiązaniami formalnymi - to swego rodzaju summa... wieloletnich, autorskich, eksploracji tego reżysera, współcześnie uznawanego za jednego z europejskich mistrzów kina.

 

Studenci, uczniowie, nauczyciele i pasjonaci chętni do udziału w spotkaniach UDKF Uważność, proszę, aby pisali na mój adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Można także zgłaszać się do pani prof Danuty Ułasiuk, sala 26.

 

Z naszego cyklu: Historia kina, zaprezentuję Państwu film Amadeusz (Amadeus, 1984) w reżyserii Miloša Formana, ze scenariuszem Petera Schaffera (według jego sztuki teatralnej). Film był sukcesem frekwencyjnym, komercyjnym i artystycznym (zdobył 8 Oscarów). Obraz Formana to próba sportretowania Wolfganga Amadeusza Mozarta na tle jego epoki oraz rozwinięcia jednej z hipotez na temat przedwczesnej śmierci tego niezwykle płodnego kompozytora i muzycznego geniusza obdarzonego słuchem absolutnym. Film ten, to także wybitne kreacje aktorskie, m.in. F. Murray'a Abrahama (w roli A. Salieriego) i Toma Hulce'a (w roli W.A. Mozarta), to nastrojowe, stylizowane zdjęcia Miroslava Ondricka, świetna scenografia, kostiumy oraz charakteryzacja i oczywiście boska muzyka wykonana specjalnie do filmu pod batutą Sir Nevilla Marrinera... P.s. film jest dosyć długi (wersja krótsza, pierwotna) więc startujemy bez wstępu 8 stycznia 2018r. o godzinie  17:45.

11 grudnia grupa uczniów naszego liceum miała możliwość obejrzeć na kolejnym spotkaniu UDKF Uważność nagrodzony na FFP w Gdyni debiut Magnusa von Horna film Intruz (Efterskälv/The Here after, 2015).

Dyskusję zainicjowaną przez dr A.J.Jędrzejewicza wzbogacili swoimi opiniami i przemyśleniami o filmie uczniowie, którzy pozostali po seansie. Z całą pewnością ich spojrzenie było szczególnie cenne ze względu na poruszaną w dziele Magnusa von Horna problematykę.

 

11 grudnia, godz. 18.00, Aula 08 B., Wydział Humanistyczny, UPH Siedlce.

 

Na spotkanie filmowe zaprasza dr A. J. Jędrzejewicz.

 

Będzie to spotkanie wyjątkowe: po ustaleniach z Paniami Danutą Ułasiuk (polonistką z I LO im. B. Prusa) i Anitą Woźnicą (metodyk z SCDiDN), tego dnia razem z Paniami ma przyjść grupa uczniów, licealistów. O godzinie 18.00 nastąpi rzut monetą i los zdecyduje jaki film będziemy omawiać. Propozycję są dwie: Panie zaproponowały interesujący i nagrodzony na FFP w Gdyni debiut Magnusa von Horna; Intruz (Efterskälv/The Here after, 2015), zaś mój wybór to; Czarny Piotruś (Černý Petr, 1964) Miloša Formana. Oba filmy podejmują tematy skierowane do młodej publiczności oraz problematykę z różnych obszarów pedagogiki (społecznej, resocjalizacyjnej, psychopedagogiki).