18 lutego, godz. 18. (Aula 08B).

Z cykli: Historia kina i Historia sztuki filmowej, zaprezentuję Państwu film Charlesa Chaplina: Dzisiejsze czasy (Modern Times, 1936), film tym szczególniejszy, że powstawał na pograniczu ery kina niemego i dźwiękowego (ma cechy charakterystyczne dla obu formacji). "Tramp", czyli bohater początkowo slapstickowych filmów Chaplina, wraz z rozwojem kina jako sztuki, ewoluował od krótkich filmów (np. The Immigrant z 1917 r.) aż po pełnometrażowe "Chaplinowskie kino", poruszające głęboko humanistyczne tematy, na które czekała publiczność na całym świecie. Ta publiczność z małych, tanich kin, sarkastycznie zwanych nicklodeons, i ta z ogromnych, lśniących przepychem kinoteatrów.

 

5 marca, godz. 18. (Aula 08B).

Tego dnia zapraszam szczególnie młodzież licealną do zapoznania się z jednym z filmów w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego (1941 - 1996). Zaproponuję losowy wybór filmu (komisyjny rzut monetą), a wyboru dokonamy z dwóch obrazów Kieślowskiego: Amatora (1979) lub Przypadku (1981 r., premiera 1987 r. ). Nasza dyskusja będzie wpisywała się w konteksty Historii polskiego kina. Przypomnę, że w marcu przypada kolejna rocznica śmierci, tego wybitnego polskiego twórcy.

 

19 marca, godz. 18. (Aula 08B).

Zobaczymy film niespodziankę. Będzie to nowsza produkcja.

 

9 kwietnia, godz. 18. (Aula 08B).

Z cyklu: Historia sztuki filmowej, zapoznamy się z jednym z najważniejszych obrazów XX wieku. Będzie to film p.t.: Zawód: reporter (Professione: reporter, ang. The Passenger, 1975), pochodzącego z Ferrary, włoskiego twórcy: Michelangelo Antonioniego. Obraz ten - ze znakomitą rolą Jacka Nicholsona oraz niezwykłymi rozwiązaniami formalnymi - to swego rodzaju summa... wieloletnich, autorskich, eksploracji tego reżysera, współcześnie uznawanego za jednego z europejskich mistrzów kina.

 

Studenci, uczniowie, nauczyciele i pasjonaci chętni do udziału w spotkaniach UDKF Uważność, proszę, aby pisali na mój adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Można także zgłaszać się do pani prof Danuty Ułasiuk, sala 26.