dzie-jzykw-5.png

26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji poprosiłyśmy swoich kolegów o kilka słów na temat  języków, zapytałyśmy też dlaczego się ich uczą i czy warto.

Dlaczego uczę się języków obcych? Przede wszystkim są dla mnie bardzo ważną rzeczą, ponieważ w przyszłości chciałabym jak najwięcej podróżować. W naszej szkole uczęszczam na lekcje języka rosyjskiego. Jest on bardzo ciekawy i nie taki trudny jak się wydaje. Ponadto kultura państw, w których językiem urzędowym jest rosyjski różni się od pozostałych i posiada własne, nietuzinkowe tradycje.

Emilka Chazan kl. 3cg

 

 

Język francuski jest pięknym językiem, chociaż nie należy do najłatwiejszych. Warto jest jednak się go uczyć, aby poznawać niezwykle bogatą i interesującą kulturę oraz historię Francji. Nauka francuskiego sprawia mi wiele przyjemności, dlatego z wielką chęcią przychodzę na lekcje .

Dawid Stańczuk kl. 3ag

 

 

Jestem Dominika! Uczę się włoskiego, ponieważ uważam, że jest to cudowny język. Włochy są jednym z najpiękniejszych krajów w Europie- są pełne wspaniałych zabytków takich jak wszystkim znane Koloseum lub Forum Romanum, a także posiadają przecudowne krajobrazy, które warto zobaczyć. Dodatkowo tego przedmiotu uczy najwspanialsza nauczycielka w szkole.

Dominika Sołowińska kl. 3ag

 

 

Poprosiłyśmy też o kilka słów absolwentkę naszej szkoły, a obecnie studentkę lingwistyki stosowanej.

 

Uczę się języków obcych odkąd pamiętam, ale nauka nigdy nie była dla mnie przykrym obowiązkiem, a raczej zabawą i przyjemnością. Myślę, że język obcy może odkryć przed nami kulturę danego kraju, sposób myślenia ludzi i to jest dla mnie fascynujące. Czytając książki czy oglądając filmy w oryginale przeżywa się to i rozumie zupełnie inaczej, nieważne jak dobre jest tłumaczenie, nigdy nie odda w pełni tego co autor miał na myśli. Z tego powodu uczyłam się już wielu różnych języków i jestem przekonana, że jeszcze niejeden poznam, ponieważ jest to moja największa pasja i z tym wiążę swoją przyszłość zawodową.

Karolina Karcz

 

 

A jak to jest w naszym przypadku?

 

Języków obcych uczę się głównie dla własnej satysfakcji, z chęci poznawania nowych rzeczy. Poprzez naukę poszerzam swoje horyzonty i zaspokajam ciekawość. Język jest bowiem odbiciem historii i kultury używających go ludzi, więc poznając go zaznajamiam się również z nimi. Czuję ogromną satysfakcję, gdy jestem w stanie przełożyć zebraną wiedzę na praktyczne działanie, np. oglądając film albo słuchając muzyki. Kiedy rozumiem, o czym jest mowa, to widzę, że czas poświęcony na naukę nie poszedł na marne i cieszy mnie to, że rzecz dotąd poznawana głównie w teorii przydaje mi się w rzeczywistości.

Adrianna Gnat kl. 3ag

 

 

 

Obecnie uczę się dwóch języków obcych – angielskiego i niemieckiego. Oba uwielbiam i z każdym rokiem chcę czerpać z nich coraz więcej. Po co się ich właściwie uczę? Dlatego, że to właśnie z nimi związana jest moja przyszłość, mówię tu zarówno o pracy, jak i o życiu codziennym. Chciałabym kiedyś dużo podróżować, poznawać nowe kultury i tradycje innych państw, a nauka języków obcych mi to ułatwi.

Patrycja Sandurska kl. 3ag

 

Mamy nadzieję, że trochę przybliżyłyśmy Wam, dlaczego języki są warte naszej uwagi, a przede wszystkim, że zachęciło to Was do obcowania z nimi w życiu codziennym.

 

Zdjęcia zostały wykonane podczas tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole.